Press Bulletin

basın bülteni metni
iletişim bilgileri
işlerden örnekler
bülteni indir
broşürü indir

amber’15 Sanat ve Teknoloji Festivali
“ÇALIŞIYORUM ÖYLEYSE VARIM – LABORO ERGO SUM”

6-15 Kasım 2015

Adahan İstanbul, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Aksanat, İTÜ Taşkışla, İskele47

Bu sene uluslararası amber’15 Sanat ve Teknoloji Festivali 6-15 Kasım 2015 tarihleri arasında dokuzuncu kez gerçekleşiyor. Connecting Cities Projesi, In-Situ ve DECOL Kooperatif işbirliğiyle Adahan İstanbul, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Akbank Sanat, İTÜ Taşkışla’da yer alan, ana etkinlikleri ile gerçekleşmekte olan amberFestival, sanatla yeni teknolojilerin kesişiminde sergiler, atölye çalışmaları, bu senenin teması etrafında düzenlenen paneller, performanslar. Ve özel etkinliklerle izleyicileri ile buluşuyor.

amberFestival bu seneki teması “Laboro Ergo Sum / Çalışıyorum Öyleyse Varım” ile ütopya ve distopyaların ötesine geçerek bugünkü gerçekliğimize dönüşen dijital devrimin iş ve emek dünyasında etkilerini konu ediyor. Sanatçılar, düşünürler, akademisyenler ve makerlar gibi izleyicilerini de “Laboro Ergo Sum” teması etrafında yeni bir tartışmayı şekillendirmeye davet ediyor.

amberFestival 6 Kasım Cuma akşamı festivale katılan sanatçıların da katılımıyla Adahan’da gerçekleşecek toplantı ile başlayacak. Festivalin Göçmen emeğini konu edinen ilk panelinin ardından yapılacak açılışı takiben, ertesi gün 7 Kasım Cumartesi günü İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’ndeki festival etkinlikleri ile devam edecek.

Adahan İstanbul Sergi Salonunda ve İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde yer alan Avusturya, Almanya, Birleşik Krallık, Belçika ve Türkiye’den katılan sanatçıların eserlerinden oluşan LABORO ERGO SUM, IC Works, Marx 2.0, ve LABORO ERGO SUM-Kolektif Seçki olmak üzere 4 farklı sergiyi 7- 15 Kasım tarihleri arasında gezilebilecek. amberPlatform her sene olduğu gibi tema sergisi Laboro Ergo Sum ile çalışma ve emek konularını dijital-sonrası günümüz koşullarında ele alan sergisi İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde izleyicisi ile buluşuyor. Bu sene iki bölümden oluşan serginin bir bölümü Ekmel Ertan küratörlüğünde, diğer bölümü ise amberPlatform’un sene başında yaptığa çağrıya başvuran sanatçıların ortak seçkisi. Bu sene ilk defa denenen kolektif seçki tüm başvuranların katılımı ile iki aya yayılan toplantılarla sergilenecek işlerin belirlenmesi ile ortaya çıktı. Bu süreç ve sergi amberPlatform’un iki senedir sürdürmekte olduğu açıklık ve katılımcılık ile organizasyonun tabandan yeniden inşa edilmesini dijital-sonrası sanat politikaları için bir model önerisi geliştirme çabasının da bir örneği.

Sergilerin ve diğer etkinlikler bir önemli yeniliği de amberFestival’in bu sene kürasyonu da katılıma açması. Bu sene amberFestival’e modüller ekleyerek festivali zenginleştiren ve genişleten sanatçı, araştırmacı ve küratörler var. Marx 2.0 ve İzlek bunun örnekleri daha önceki senelerde de yaptığımız işbirliği ile yeni bir Oyun Maratonu da öyle. Oyun Maratonu GDT (Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği) ve BUG (Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Labotratuarı) işbirliği ile gerçekleşiyor. İzlek dans sanatçısı Ayşe Orhon öncülüğünde dans ve performans alanında bir tartışma zeminini bu kez emek teması etrafında yeniden açıyor.

Fırat Arapoğlu, İnsel İnal, Çağrı Saray öncülüğünde amber’15’e eklemlenen Marx 2.0 sergisinin küratörü Fırat Arapoğlu sanatçıları ise İnsel İnal, Çağrı Saray, Dilan Bozyel,

Serkan Taycan, Ferhat Satıcı, Mehmet Ögüt. Bu aynı zamanda Türkiyede de yeni medya ile çağdaş sanat arasındaki sınırları kaldıran ve diğer işlevlerinin yanı sıra bir ifade aracı olarak amberFestival’in dilini ve zeminini genişleten bir uygulama.

amberFestival “Çalışıyorum Öyleyse Varım” temasını bir dizi oturumla tartışma gündemine getiriyor. Sanattan açık kaynağa, göçmen emeğinden geleceğin beden ve emek kavramlarına kadar geniş bir perspektifte farklı panellerle ele alınacak tema ile amberFestival Cuma günü Adahan İstanbul, Cumartesi Akbank Sanat ve Pazar günü İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’ndeki oturumlarla izleyiciyi yeniden düşünmeye ve konuşmaya davet ediyor. Sanatta emek kavramını ele alan kitabı yeni yayınlanan Bojana Kunst ile Burak Delier ve Pascal Brunet; posthuman, transhuman kavramları üzerine çalışan Stefan Sorgner ile Bülent Somay ve Buğra Karabey tartışmayı izleyicileri de katarak genişletecekler. Tiziana Terranova’nın tezlerine Ayhan Aytes yorumları ile müdahale edecek. Yeni İnsan Yayınları’nın ve Toplum ve Bilim Dergisi’nin panelleri emek konusunu farklı bakışlarla derinleştirecek.

Teknolojiye ve/veya sanata uzak duramayan herkesi etkinliklerimize bekliyoruz.


Sergilenecek Eserlerden Bazı Örnekler:

Bager Akbay (Turkey)
“Deniz Yılmaz”

DenizYılmaz_by_BagerAkbay(fotoğraf baskıya uygundur)

Robot vatandaş olur mu? İnsan hakları, hayvan hakları hâlâ küresel çapta tatmin edici bir boyutta uygulanmazken, robot haklarını kimler tasarlayacak ve savunacak? Robotlar, haklarını elde etmek için kendileri mi savaşacak, yoksa hayvan haklarında olduğu gibi robot haklarını da insanlar mı savunacak? Henüz bu konuları tartışmak için erken olduğunu düşünebilirsiniz ama vizyoner sanatçılarımız bu sorulara cevap vermenin yollarını aramaya çoktan başlamış durumda. Sanat ve teknoloji festivali Amber‘dan tanıdığımız Bager Akbay konuya eğlenceli olduğu kadar bürokratik, hukuki ve etik kaygıları tek hamlede alt etmeyi başaracak bir yaklaşım geliştirmiş: Eğer bir robotun yazdığı bir şiir, bir gazetenin “Yurdumun Şairleri” köşesinde yayımlanırsa, o robot yurdumun bir vatandaşı olacaktır.

Bager Akbay, bu fikirden hareketle Türkçe şiirler yazan Deniz Yılmaz isimli bir robot programlamış. Yurdumun şair robotu, bir şiir antolojisinde yer alan şiirleri gözden geçiriyor, kelimeler arasında kurulan ilişkiyi inceliyor ve bu ilişkileri kendi şiirlerinde kullanıyor.

Rafet Arslan
“Simulasyon: Sanat-Emek Piramidi (2015)”

ArtLabourPiramid_by_RafetArslan (fotoğraf baskıya uygundur)

Rafet Arslan eserini şöyle anlatıyor: “Yapıt amber’15’in güncel emek sömürüsü kavramına yönelik soruşturmasına paralel, kendi varolduğum sanat alanındaki ekonomik hiyerarşiyi haritalamaya soyunmuştur.Projenin arzu ettiğim sunum biçimi, boş ve karanlık bir oda içinde bir projeksiyon ve tablet ile sergilemektir. Benim düşündüğüm piramid, her katın sıra ile yandığı,hareketli bir şekild eoluşacak söz konusu. haritada sabit olmayan ve tamamlanınca farklı katlarda görülebilecek bir unsur daha olacak (collector).. Benim tasarladığım piramid yanında her izleyicinin kendi emek-sanat piramitini tasarlamasına aracı olmak için bir tablet bulunacak. Ana ekranda böylece 3 piramit: benim tahayyülüm, izleyicilerin piramitleri ve de bunların toplamı aynı anda izlenebilecek. Bu setup’ı bir web server üzerinden kurmayı düşünüyoruz. bir de bu kavramı tartılır hale getirdiğimiz bir tartışmayı da (video vb formatta) çalışmayı tamamlamak ve desteklemek için oluşturma düşüncemiz var.”

 Serkan Demir
“Alıntı I”

Yerleştirme, 350 x 100 x 40 cm, 2015

Alıntı_by_SerkanDemir (fotoğraf baskıya uygundur)

“… sağa döndürdüler, sola döndürdüler, tüfek astırdılar, tüfek indirttiler, nişan aldırttılar, ateş ettirdiler, ayak değiştirdiler ve kendisine otuz değnek attılar; ertesi gün talimi biraz daha iyi yaptı ve bunun için yirmi değnek yedi, daha sonraki gün on değnek yiyince, arkadaşları, bir harikaymışçasına baktılar ona.” “ KANDİD YA DA İYİMSERLİK ÜSTÜNE” (sayfa 14)

Serkan Demir Kandid’den yaptığı alıntıyla oluşturduğu yerleştirmesiyle sözünü söylüyor.


 Yapımcı hakkında: amberPlatform/BIS

BİS etkileşimli yeni medya ve yeni teknolojiler alanında, sanatsal bir bakış açısıyla, araştırma, üretim, eğitim ve ağ oluşturma olmak üzere dört temel başlık altında ulusal ve uluslararası etkinlikler gerçekleştirir.

BİS Beden-İşlemsel Sanatlar Derneği, beden ve işlem odaklı sanatsal ifade biçimlerini araştırmayı amaçlayan İstanbul merkezli bir oluşumdur. 2007 yılında, dans, performans, tasarım müzik, sosyal bilimler, mühendislik gibi çeşitlitli disiplinlerden gelen sanatçı ve araştırmacılar tarafından dernek olarak kurulmuştur. BİS’in kurucuları, yeni teknolojilerin dönüştürdüğü global dünyada, teknoloji ve sanat bağlamında yerel bir tartışma ve üretim alanı oluşturmak üzere biraraya gelmişlerdir.

BİS, her yıl belirlenen bir tema çerçevesinde, 2007 yılından bu yana amberFestival’i, 2009 yılından bu yana beri amberKonferans’ı düzenlemektedir. 2008’den bu yana Kafkas ülkeleri, Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri ve komşu ülkeleri odağına alan İstanbul merkezli, Doğu’ya ve Batı’ya açılan bir sanat ve teknoloji ağı olan amberNetwork’ün faaliyetleri devam etmektedir.


Daha fazla bilgi için:
http://15.amberplatform.org
http://amberplatform.org

Festival hakkında detaylı bilgi, röportaj organizasyonu ve iletişim için:
Çiğdem Zeytin – İletişim Yöneticisi
cigdem@amberplatform.org

***

Ekmel Ertan
- Sanat Yöneticisi
ekmel@amberplatform.org

Merve Çaşkurlu
- Festival Yöneticisi
merve@amberplatform.org

Selin Özçelik – Yapım Yöneticisi
selin@amberplatform.org


Basın bültenini indirmek için tıklayın: amber’15 Basın Bülteni [pdf]
Poster ve broşürü indirmek için tıklayın: amber’15 Broşür-Poster [pdf]