Yaratıcı Emeğin İfşası

Osman Şişman, Özgün Dilek //////14-15 KAS
10:00 – 13:00, 14:30 – 17:30

Mekan: İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü, Enerji Müzesi

Kayıt: sismanos@gmail.com

Üretimle tüketimin, çalışmayla boş zamanın birbirine karıştığı bugün, her bir birey her eylemiyle muazzam bir kolektif üretimin kıyısından tutuyor: Hepimiz, üretim bandının uzantısı akıllı telefonlarımızla sadece iş maillerini günün her saati yanıtlayarak çarkı durmaksızın döndürmekle kalmıyor; aynı zamanda farkında olmadan haritaları güncelliyor, demografik ve biyometrik veriler üretiyor, reklam ve finans ekonomisini canlı tutuyor, 3D printing operatörlüğü ve fotoğraf sanatçılığı gibi işleri de icra ediyoruz.

İşin kollektivite kısmıyla bir derdimiz yok: Ne ala! Zaten birlikte üretelim! Peki, bu emeğin ekonomi-politiği nasıl işliyor? Önerdiğimiz atölye çalışması, yaratıcı emeğin ekonomi-politiğini daha iyi kavramanın yollarını aramak için bir giriş niteliğinde. Son zamanlarda hayli revaçta olan “haritalama” tekniklerini eleştirel bir süzgeçten geçirip uygulayarak yaratıcı emeğin gündelik faaliyetlerini gözden geçirmek ve sömürü ilişkileri ağını ucundan kıyısından ifşa etmek için bir araya gelmeyi ve yeni bir bakışla görsel-işitsel malzemeler üretmeyi öneriyoruz.

Bu ağın üretim araçlarını kullanacağız elbet: Laptoplar, akıllı telefonlar, kablosuz internet ağları, sıradan bir masaüstü elektroniği haline gelen Ardunio. Teknik serbest.  Ama yine de renkli kalemler, tabakalarca kâğıt, ip, makas gibi maddi gereçler de gerekli olacak gibi.

Atölyeye başvurmak isteyenler arasından farklı disiplinlerden 10 kişiyi seçmek zorundayız. Çalışma ve ilgi alanlarınızı da içeren kısa bir niyet paragrafını 11 Kasım’a kadar şu mail adresine gönderebilirsiniz: sismanos@gmail.com