El İşi Bilgisayar

Ebru Kurbak ve Irene Posch
Asistan Mühendis: Matthias Mold

Sayısal elektronik teknolojileri el işi tekstillerden doğmuş olsaydı ne olurdu? Elektronik endüstrisine tekstil üretimi yapan zanaatkarlar yön vermiş olsaydı, bugün kullandığımız teknolojik nesneler neye benzerdi?

El İşi Bilgisayar projesi tekstil üretim tekniklerini kullanarak sıfırdan bir bilgisayar üretmek üzerine yoğunlaşan geniş bir araştırmanın bir parçası. Sergilenmekte olan nesne, tığ işi dantelden üretilmiş rölelerden (elektromekanik şalter) oluşuyor ve bir 8-bit evsensel bilgisayarın aritmetik mantık birimini oluşturuyor.

Tığ işi Anadolu kadınları arasında çok yaygın olan bir uğraş. Tiğ işi danteller ev süslemelerinden çeyiz sandıklarına bir çok geleneğin parçası olarak yüzyıllardır kullanılıyor. Amber Festival kapsamında tığ işi bilen kadınlarla yapılan atölye çalışmasında onların bilgi, deneyim ve ustalıklarından beslenen bir “yüksek teknoloji” nesnesi üretmek üzere ortaklaşa bir çalışma gerçekleştirirldi. Günümüz toplumunda genellikle pek değer görmeyen bu beceri kullanılarak katılan her kadının el emeği ile hem işlevsel hem de görsel olarak daha da büyüyen bir teknolojik nesne üretildi.

http://www.stitchingworlds.net/speculation/crafted-logic/