Audiovisual Performance / NOHlab & Eser Karaca & Osman Koç & NOS

NOHlab ( Deniz Kader & Candaş Şişman ) – Visual direction and performance
Osman Koç – Creative coding
Eser Karaca – Digital Music Composition
Visualisation with NOS Visual Engine

 

Günümüz teknolojileri sanatın ve sanat üretiminin duvarlarını esnek ve transparan hale getiriyor. Daha önce çeşitli projelerde biraraya gelmiş bu 4 sanatçı, sesin ve görselin hibrit olarak algılanışını amaçlıyor.

Eser Karaca tarafından üretilmiş olan dijital müzik kompozisyonu, an içerisinde çoklu ses değişimleri içeren, kontrollü ama bir o kadar da rastlantısallığı ön planda tutan ve dijital efekt manipülasyonlarına uğramış sesleri barındırıyor. Algısal seçicilik etkisi ile dinleyicide, farklı işitsel deneyimler yaratabilmek amacını taşıyor.

Ortaya çıkan bu işitsel deneyim ise Nohlab ( Deniz Kader – Candaş Şişman ) ve Osman Koç tarafından geliştirilmiş, gerçek zamanlı görsel üretim yazılımı “NOS” kullanılarak, görsel bir deneyime dönüşüyor. NOS yazılımı, performans anında yaptığı gerçek zamanlı ses analizlerini de görsel hesaplamalarının bir parçası haline getirip sesle görselin bir bütün olarak algılanmasını sağlarken, manuel kontrolü sayesinde görsel üretimini aynı zamanda bir performans haline getiriyor olacak.

NOHlab, 2011 yılında Deniz Kader ve Candaş Şişman tarafından kurulmuştur. Sanat yönetimi, deneyim tasarımı ve yeni medya alanlarında uluslararası projeler üreten, multidisipliner bir stüdyodur.
http://www.nohlab.com/

Osman Koç İstanbul menşeili mühendis/sanatçı ve İskele47’nin kurucu ortaklarındandır. Sahne ve enstelasyonlar için farklı etkileşim methodları araştırmakta olup, sanat, tasarım ve endüstriyel projeler için prototip yapmanın yanısıra, teknik danışmanlık da vermektedir.http://www.kocosman.com/

– ’78 doğumlu Eser Karaca İTÜ Konservatuar lisans eğitimi aldı. Sound Design/Elektronik müzik Proje ve performansı üzerine çalışmaktadır.
https://soundcloud.com/ eserkaraca